SOS FORMÁCIA
Osobnosť a psychológia/medicína
Marian Rochas Estapé
Ako dosiahnuť, aby sa nám diali dobré veci, Vyd. mladá fronta
Vedeli ste, že vaše emócie a myšlienky majú priamy vplyv na vaše telo, vnímanie reality, a dokonca aj na vaše vlastné gény? Viete o tom, že spôsob, akým zvládate konflikty, vás môže predurčiť k úzkosti alebo depresii, najčastejším chorobám 21. storočia?
Podľa doktorky Marian Rojas Estapé, ktorá sa vo svojej práci zameriava najmä na liečbu pacientov trpiacich úzkosťou, depresiou, poruchami osobnosti, poruchami správania a rodinnou terapiou, spočíva šťastie v tom, že žijeme v prítomnosti, prekonávame rany minulosti a tešíme sa na budúcnosť. Mnohé z porúch, ktorými trpíme, majú svoj pôvod v neschopnosti vyrovnať sa s prítomnosťou. Šťastie nespočíva v tom, čo sa nám stane, ale v tom, ako interpretujeme to, čo sa nám stane.
V knihe Ako dosiahnuť, aby sa dobré veci diali pochopíte, aké dôležité je naučiť sa zamerať svoju pozornosť správnym smerom, a objavíte návod na prekonanie strachu, trápenia a negatívnych myšlienok, ktoré vedú k fyzickým a duševným blokom.
Marian Rochas Estapé
Vitamínové vzťahy, Vyd. mladá fronta
Poznajte lepšie samých seba a zlepšite svoje vzťahy vo všetkých smeroch.
Prečo kvôli niektorým ľuďom tak trpíme a namiesto toho sa v prítomnosti iných cítime lepšie, pretože v nás vzbudzujú dôveru a ich spoločnosť je doslova osviežujúca? Prečo existujú ľudia, ktorí majú tendenciu vytvárať komplikované a bolestivé vzťahy?
Ľudia sú spoločenské tvory, ale ich psychická pohoda do veľkej miery závisí od vzťahov, ktoré si vytvárajú, a od ľudí, s ktorými sa stretávajú. Mnohí z nás si dnes v sebe nesú emocionálne zranenia, ktoré nám bránia zdravo sa spojiť s druhými. Táto kniha vám pomôže pochopiť vaše puto s rodičmi, deťmi, partnerom, priateľmi a spolupracovníkmi, ako aj vašu citovú históriu.
Renomovaná španielska psychiatrička Marian Rojas Estapé vám poskytne vedecký, psychologický a ľudský pohľad na vzťahy, detstvo a lásku.
Rafael Bonelli
Perfekcionizmus. Když cíl je nutnost, Edice knihy Omega, 2017
Viedenský psychiater Raphael M. Bonelli na 77 príbehoch svojich pacientov demonštruje, ako fungujú perfekcionisti, čím trpia a ako sa vyslobodiť z pasce perfekcionizmu.
Predstavuje "fotokoláž" iracionálnych strachov, falošnej ctižiadostivosti a životných klamstiev - obraz, ktorý je dôkazom, že šťastie čaká iba na toho, kto dokáže strhnúť masku perfekcionizmu a prijať sám seba vo svojej nedokonalosti. Autor ponúka ostrú analýzu našej doby a úsmevný návod k spokojnej nedokonalosti: prijatie svojich slabostí je vstupenkou k šťastiu.
Rafael Bonelli
Mužský narcizmus. Jak ho pochopit a proměnit, Portál, 2018
Podľa výskumu sa narcismus vyskytuje najmä medzi muži. Niektoré štúdie tiež preukázali, že od 80-tych rokov dochádza k akejsi epidémii narcizmu, ktorú možno odvodiť aj zmien vo výchovnom štýle rodičov. Narcisti, neschopní empatie, sa ľahšie presadzujú, sú sebavedomejší, pracovne úspešní a charizmatickejší. Pre osoby vo svojom okolí sú však pokromou a nie zriedka svojich blízkych nehanebne využívajú. narcizmus je však zároveň aj väzením ako pre jeho nositeľa, ktorý zlyháva vo vzťahoch, nedokáže vnímať vlastnú slabosť a chýba mu sebatranscendencia.
Autor knihy vychádza z najnovších vedeckých poznatkov a ilustruje svoj popis narcistické poruchy osobnosti na celom rade príkladov z vlastnej klinickej praxe. Ukazuje tiež narcistovu cestu k slobode najmä prostredníctvom skutočnej lásky. Zrozumiteľná, príkladmi doplnená a vedecky podložená kniha je doplnená diagnostickými kritériami narcistickej poruchy a v psychiatrii využívaným testom narcistických čŕt.
Fritz Künkel
Einführung in die Charakterkunde, S. Hirzel Verlag
(Voľný preklad názvu: Úvod do vedy o charaktere)
Lekár a psychológ Fritz Künkel (1889 - 1956) už na začiatku 20. storočia vnímal správanie jednotlivca a vývoj jeho osobnosti z pohľadu totálnej industrializácie modernej spoločnosti a svoje poznatky premietol do budúcnosti. Künkelove poznatky nestratili nič zo svojej aktuálnosti, hoci dnes vieme o ľudskom charaktere viac. Cesta z utrpenia a ťažkostí, ktoré v nás spôsobujú naše vlastné chyby a chyby iných, je stále rovnaká: je to cesta od Ja k My: "Musíme prekonať Ja v jednotlivcovi, až potom môžeme dúfať, že vytvoríme My ľudstva."
Rafael Bonelli
Selber Schuld, Pattloch
(nem. originál; Voľný preklad názvu: "Sám na vine")
Dnes už nepotláčame sexualitu, ale pocit viny: ak pocit viny zaklope na dvere nášho vedomia, rýchlo odovzdáme horúci zemiak iným. Na vine by mali byť rodičia, učitelia, manželia, len aby sme sa nemuseli cítiť vinní.
Viedenský psychiater Raphael M. Bonelli "kladie nevinu na gauč". Na mnohých prípadoch zo svojej praxe ukazuje, že obviňovanie druhých a ľútosť nad sebou samým nás robí neslobodnými, zatrpknutými a často naozaj chorými. Napr. korpulentný pacient si uvedomí: "Za moju váhu môže moja rodina!" Alebo manžel pristihnutý pri nevere obviňuje zo svojej nevery bigotné okolie, pretože: "Zdravý človek to potrebuje!". A usvedčený dopingový delikvent sa považuje za obeť médií.
Bonelliho navrhovaná terapia spočíva v uznaní osobnej viny a prevzatí zodpovednosti za vlastné činy. Tí, ktorí sú pripravení pousmiať sa a znášať vlastnú vinu, ľahšie odpustia ostatným.