top of page

Osobnosť a psychológia/medicína

f-kunkel-einfuhrung-in-die-charakterkunde.jpg
Fritz Künkel
Einführung in die Charakterkunde, S. Hirzel Verlag
(Voľný preklad názvu: Úvod do vedy o charaktere)

Lekár a psychológ Fritz Künkel (1889 - 1956) už na začiatku 20. storočia vnímal správanie jednotlivca a vývoj jeho osobnosti z pohľadu totálnej industrializácie modernej spoločnosti a svoje poznatky premietol do budúcnosti. Künkelove poznatky nestratili nič zo svojej aktuálnosti, hoci dnes vieme o ľudskom charaktere viac. Cesta z utrpenia a ťažkostí, ktoré v nás spôsobujú naše vlastné chyby a chyby iných, je stále rovnaká: je to cesta od Ja k My: "Musíme prekonať Ja v jednotlivcovi, až potom môžeme dúfať, že vytvoríme My ľudstva."

r-bonelli-perfekcionizmus.jpeg
Rafael Bonelli
Perfekcionizmus. Když cíl je nutnost, Edice knihy Omega, 2017

 

Viedenský psychiater Raphael M. Bonelli na 77 príbehoch svojich pacientov demonštruje, ako fungujú perfekcionisti, čím trpia a ako sa vyslobodiť z pasce perfekcionizmu.
Predstavuje "fotokoláž" iracionálnych strachov, falošnej ctižiadostivosti a životných klamstiev - obraz, ktorý je dôkazom, že šťastie čaká iba na toho, kto dokáže strhnúť masku perfekcionizmu a prijať sám seba vo svojej nedokonalosti. Autor ponúka ostrú analýzu našej doby a úsmevný návod k spokojnej nedokonalosti: prijatie svojich slabostí je vstupenkou k šťastiu.

r-bonelli-muzsky-narcizmus.jpeg
Rafael Bonelli
Mužský narcizmus. Jak ho pochopit a proměnit, Portál, 2018

Podľa výskumu sa narcismus vyskytuje najmä medzi muži. Niektoré štúdie tiež preukázali, že od 80-tych rokov dochádza k akejsi epidémii narcizmu, ktorú možno odvodiť aj zmien vo výchovnom štýle rodičov. Narcisti, neschopní empatie, sa ľahšie presadzujú, sú sebavedomejší, pracovne úspešní a charizmatickejší. Pre osoby vo svojom okolí sú však pokromou a nie zriedka svojich blízkych nehanebne využívajú. narcizmus je však zároveň aj väzením ako pre jeho nositeľa, ktorý zlyháva vo vzťahoch, nedokáže vnímať vlastnú slabosť a chýba mu sebatranscendencia.  
Autor knihy vychádza z najnovších vedeckých poznatkov a ilustruje svoj popis narcistické poruchy osobnosti na celom rade príkladov z vlastnej klinickej praxe. Ukazuje tiež narcistovu cestu k slobode najmä prostredníctvom skutočnej lásky. Zrozumiteľná, príkladmi doplnená a vedecky podložená kniha je doplnená diagnostickými kritériami narcistickej poruchy a v psychiatrii využívaným testom narcistických čŕt.

r-bonelli-selber-schuld-pattloch.jpg
Rafael Bonelli
Selber Schuld, Pattloch 
(nem. originál; Voľný preklad názvu: "Sám na vine")

Dnes už nepotláčame sexualitu, ale pocit viny: ak pocit viny zaklope na dvere nášho vedomia, rýchlo odovzdáme horúci zemiak iným. Na vine by mali byť rodičia, učitelia, manželia, len aby sme sa nemuseli cítiť vinní. 
Viedenský psychiater Raphael M. Bonelli "kladie nevinu na gauč". Na mnohých prípadoch zo svojej praxe ukazuje, že obviňovanie druhých a ľútosť nad sebou samým nás robí neslobodnými, zatrpknutými a často naozaj chorými. Napr. korpulentný pacient si uvedomí: "Za moju váhu môže moja rodina!" Alebo manžel pristihnutý pri nevere obviňuje zo svojej nevery bigotné okolie, pretože: "Zdravý človek to potrebuje!". A usvedčený dopingový delikvent sa považuje za obeť médií. 
Bonelliho navrhovaná terapia spočíva v uznaní osobnej viny a prevzatí zodpovednosti za vlastné činy. Tí, ktorí sú pripravení pousmiať sa a znášať vlastnú vinu, ľahšie odpustia ostatným.

bottom of page